Energidrikke forbundet med hepatitis i ny case study


Energidrikke forbundet med hepatitis i ny case study

De fleste af os har brugt energidrikke på et eller andet tidspunkt, enten på grund af en truende deadline eller under en sjov aften. Selv om energidrikke ofte opfattes som uskadelige, forbinder en ny sagrapport drikkevarerne med leverskader, efter at en tidligere sund mand udviklede hepatitis fra at indtage for mange.

Dette er anden gang, at akut hepatitis har været forbundet med energidrikkekonsumtion.

I USA forbruges de fleste energidrikke af unge mænd mellem 18-34 år. Næsten en tredjedel af teenagere mellem 12-17 år bruger regelmæssigt energidrikke, ifølge National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH).

Mellem 2007-2011 er antallet af energidrykkrelaterede akutafdelingsbesøg i USA fordoblet. Vigtigste bekymringer betragter den kombinerede anvendelse af energidrikke med alkohol, hvilket fører til overdreven binge-drikkeri.

Hvad angår indholdet af en energidrikke, menes at koffein og sukker udgør den største trussel mod forbrugernes sundhed.

Ifølge en ny sagsrapport kan der imidlertid være noget i energidrikke, der kan forårsage leverskade.

Rapporten beskriver en 50-årig mand, der blev optaget på hospitalet for akut hepatitis. Patienten havde angiveligt forbruget fire til fem energidrikke om dagen i mere end 3 uger.

Dette er en meget sjælden forekomst; Der er kun en anden sag, hvor en 22-årig kvinde udviklede akut hepatitis fra at forbruge energidrikke i overskud.

Man forbruges fire til fem energidrikker dagligt i 3 uger

Denne seneste sag - rapporteret af Dr. Jennifer Nicole Harb fra University of Florida College of Medicine og kolleger - blev offentliggjort i tidsskriftet BMJ Case Reports .

Manden var tidligere sund. Han rapporterede ikke om ændringer i hans kost eller alkoholforbrug, og han tog heller ikke nogen recept eller over-the-counter medicin. Han havde heller ikke forbrugt ulovlige stoffer og havde ingen historie med leversygdom i hans familie.

Imidlertid havde han i 3 uger før sin hospitalsindlæggelse begyndt at forbruge energidrikke for at holde op med sin store arbejdsbyrde som byggearbejder.

Efter 3-ugersperioden begyndte han at udvikle symptomer som generel utilpashed, anoreksi, akut mavesmerter, kvalme og opkastning. Patienten blev foruroliget, da disse symptomer blev ledsaget af gulsot og mørk urin.

Overdriven niacin skyldes akut hepatitis

Efter undersøgelsen blev det afsløret, at antallet af enzymer kaldet transaminaser var forhøjet, hvilket indikerer leverskader. En leverbiopsi afslørede akut hepatitis, og læger fandt også tegn på kronisk hepatitis C-infektion.

"Selv om patienten blev fundet at have HCV [hepatitis C virus] infektion, troede vi ikke HCV var ansvarlig for sin akutte hepatitis," lægerne nævner i rapporten.

Lægerne fortsætter med at forklare, at akut hepatitis sandsynligvis blev induceret af overdreven indtagelse af vitamin B3, også kendt som niacin.

Patienten forbruges omkring 160-200 milligram niacin om dagen, hvilket er to gange den anbefalede daglige dosis.

Selv om disse niveauer af niacin ikke skal forårsage toksicitet, svarer de til dem, der er rapporteret i den eneste ene tilfælde af energidryksassocieret hepatitis. Der havde kvinden brugt 300 milligram niacin dagligt, hvilket på det tidspunkt var den laveste indberettede dosis for at forårsage niacin toksicitet.

I tilfælde af den nye patient blev symptomerne fjernet senest på hospitalets tredje dag efter omhyggelig observation og behandling.

Han stoppede brugen af ​​energidrikke og blev anbefalet at undgå lignende produkter, der indeholder B3-vitamin i fremtiden.

Kosttilskud og levertoksicitet

Næsten 50 procent af tilfældene af leversvigt i USA skyldes lægemiddelinduceret leverskade (DILI) ifølge casestudie.

Forfatterne af casestudien peger på, at kost- og urtetilskud kan være skadelige for ens lever, på trods af deres naturlige ingredienser. Omkring 23.000 beredskabsbesøg hvert år er relateret til kosttilskud.

Selv om vitaminer og kosttilskud er blevet anerkendt som hepatotoksiner, fortsætter de med at blive ignoreret af både patienter og læger, forfattere advarer. Dette skyldes den fælles misforståelse, at de skal være harmløse fordi de har "naturlige ingredienser".

Hovedparten af ​​den primære behandling for DILI involverer blot at stoppe stoffets indtagelse, der forårsager skaden og venter på, at leveren normaliseres. Genopretning finder normalt sted om få dage.

En sag som den, der blev offentliggjort i BMJ Case Reports Kan advare lægerne om de skadelige virkninger af energidrikke og hjælpe dem med at eliminere årsagen til hepatitis hurtigere og mere effektivt. Forhåbentlig vil læger behandle sådanne tilfælde hurtigere og ignorerer ikke længere de mulige negative virkninger, som vitaminer, kosttilskud og beslægtede produkter kan have på leveren.

Læger anbefaler, at patienterne skal uddannes om risikoen for lever toksicitet involveret i forbrug af energidrikke.

Forfatterne tilføjer:

Da energidrikmarkedet fortsat vokser hurtigt, bør forbrugerne være opmærksomme på de potentielle risici ved deres forskellige ingredienser. Vitaminer og næringsstoffer, såsom niacin, er til stede i mængder, der langt overstiger det anbefalede daglige indtag, udlåner til deres høje risiko for skadelig akkumulering og toksicitet."

Læs om de negative virkninger, som energidrikke kan have for hjertet.

Lifestyle Christianity - Movie FULL HD ( Todd White ) (Video Medicinsk Og Professionel 2024).

Afsnit Spørgsmål På Medicin: Sygdom